تبلیغات
 رآی  ما میر حسین
این -» چند -» نفر - خاموشی درخانه، برق‏رسانی به سریلانکا !
پنجشنبه 10 مرداد 1387

کارشناسان صنعت برق از ادامه خاموشی ها در کشور تا زمستان خبر می دهند تا به این ترتیب ارتباط مشکل بی برقی در ساعاتی از روز با "خشکسالی و کم آبی" تکذیب شود. در چنین شرایطی دیروز اعلام شدجمهوری اسلامی براساس قراردادی که در سفر اردیبهشت رییس جمهور و وزیر نیرو به سری لانکا منعقد شد، برای برق رسانی به مناطق دوردست روستایی در سری لانكا، 65 میلیون دلار وام در اختیار این كشور قرار می دهد. جالب اینکه برق رسانی به سریلانکا همزمان شده است با زمزمه هایی در مورد "خداحافظی" پرویز فتاح، وزیر نیرو.

سایت خبری الف روز گذشته گفتگویی را منعکس کرد که در آن "یک کارشناس خبره صنعت برق" با بیان انتقاداتی از مدیریت برق در کشور، خبرداده است که "خاموشی‏ها در زمستان ادامه خواهد داشت". این سایت خبری اگرچه از بردن نام این کارشناس به درخواست خود وی خودداری کرده اما وی را "یکی از باسابقه ترین کارشناسان صنعت برق کشور" خوانده که دارای بیش از 30 سال سابقه در بخش های مختلف صنعت برق، از برنامه و بودجه تا تولید و توزیع است....

کارشناسان صنعت برق از ادامه خاموشی ها در کشور تا زمستان خبر می دهند تا به این ترتیب ارتباط مشکل بی برقی در ساعاتی از روز با "خشکسالی و کم آبی" تکذیب شود. در چنین شرایطی دیروز اعلام شدجمهوری اسلامی براساس قراردادی که در سفر اردیبهشت رییس جمهور و وزیر نیرو به سری لانکا منعقد شد، برای برق رسانی به مناطق دوردست روستایی در سری لانكا، 65 میلیون دلار وام در اختیار این كشور قرار می دهد. جالب اینکه برق رسانی به سریلانکا همزمان شده است با زمزمه هایی در مورد "خداحافظی" پرویز فتاح، وزیر نیرو.

سایت خبری الف روز گذشته گفتگویی را منعکس کرد که در آن "یک کارشناس خبره صنعت برق" با بیان انتقاداتی از مدیریت برق در کشور، خبرداده است که "خاموشی‏ها در زمستان ادامه خواهد داشت". این سایت خبری اگرچه از بردن نام این کارشناس به درخواست خود وی خودداری کرده اما وی را "یکی از باسابقه ترین کارشناسان صنعت برق کشور" خوانده که دارای بیش از 30 سال سابقه در بخش های مختلف صنعت برق، از برنامه و بودجه تا تولید و توزیع است.

این کارشناس "خبره" با برشمردن مشکلات صنعت برق و با اشاره به اینکه "خاموشی تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت"، گفته است: "متاسفم که باید بگویم برآوردهای ما به عنوان کارشناسان این رشته و کسانی که سال ها در صنعت برق کشور به مردم خدمت می‏کنیم، نشان می‏دهد که صنعت برق زمستان خوبی را برای مردم رقم نخواهد زد. با ادامه این وضعیت خاموشی‏ها اگر بیشتر نشود، قطعا کمتر نخواهد شد."

به گفته این صاحبنظر همچنین شواهد حاکی از ادامه دار بودن این بحران در طول 2 تا 3 سال آینده است "زیرا مشکلاتی چون کمبود بودجه و افزایش تولید متناسب با تغییر شدید هرم جمعیتی مواردی نیست که بتوان گفت ظرف امسال برطرف خواهند شد". ضمن اینکه پیش بینی کارشناسان هواشناسی نیز حاکی از ادامه خشکسالی است: "بنابراین واقع بینانه باید گفت که به برطرف شدن این مشکل تا پایان امسال نمی توان امیدوار بود."

هرچند در ماه های اخیر دولت خشکسالی را عامل بی برقی اعلام کرده اما در این گفتگو، کارشناس مزبور در مورد تاثیر خشکسالی یادآور شده است که: "خشکسالی و گرما نیز تا حدودی در مصرف برق موثر بوده‏اند. سهم نیروگاه‏های برق- آبی ما از ظرفیت تولید برق کشور در اوج آن که فصل پرآب بهار است، تنها 15 درصد است و این میزان در تابستان حداکثر به 5 درصد میرسد. بنابراین می‏بینید که خشکسالی حداکثر موجب کاهش دو درصدی تولید برق می‏شود. در حالیکه ما امسال 15 درصد کسری تولید داریم."

این صاحبنظر مسایل مربوط به برق، مشکل بوجود آمده در صنعت برق را بیشتر مربوط به "مدیریت" دانسته و افزوده است: "مشکل اصلی صنعت برق ما ناشی از فرسودگی نیروگاه ها و عدم اهتمام دولت ها در بازسازی و اصلاح آن‏ها در طول سال های اخیر می باشد. متاسفانه مدیران ما به جای توجه به بهبود کیفیت و تعمیر و نگهداری صحیح از نیروگاه ها، تنها به دنبال خرید نیروگاه های جدید هستند. غافل از اینکه در شبکه توزیع سراسری نه هزار مگاوات برق هدر می رود. این مقدار معادل تولید 9 نیروگاه برق بزرگ کشور است."

وی همچنین مشکل فعلی صنعت برق را ناشی از عملکرد دولت و البته مجلس هفتم دانسته و گفته است: "مشکل از جایی شروع شد که دولت در سال 85 بودجه غیرواقع بینانه ای را به مجلس ارائه کرد. البته مجلس هم در این زمینه با تصویب منابع صوری غیر قابل وصول در بودجه صنعت برق، شریک جرم دولت در این زمینه بود. متاسفانه این اتفاق در سال‏های بعد نیز رخ داد و این مسئله در بودجه سال های 86 و 87 نیز تکرار شد."

در کنار این اظهارنظر، دیروز خبرگزاری فارس به نقل از وزارت نیرو و انرژی سری لانكا اعلام كرد ایران برای برق رسانی به مناطق دوردست روستایی در سری لانكا 65 میلیون دلار وام در اختیار این كشور قرار می دهد.

به گزارش فارس به نقل از دیلی میرور، این وام برای برق رسانی به مناطق دوردست روستایی در سری لانكا مصرف خواهد شد.بر اساس این بیانیه كمیته ای در سطح عالی تشكیل شده است تا بر چگونگی اجرای طرح برق رسانی به مناطق روستایی نظارت داشته باشد.

همچنین به گزارش سایت خبری تابناک، سفیر ایران در سری لانكا نیز گفته است وام اعطائی ایران با دوره بازپرداخت طولانی مدت و بر پایه روابط دوستانه میان دو كشور در اختیار دولت سری لانكا قرار داده می شود.این وام در حالی به سری لانکا اعطا می شود که در هفته های اخیر خاموشی برق در کشور از روزی دو ساعت به چهارساعت و گاه تا 8 ساعت افزایش یافته است.

اوضاع نامناسب صنعت برق در حالی ادامه دارد که برخی منابع از احتمال تغییر وزیر نیرو خبر داده اند. البته این تغییر بر خلاف تغییرات دیگر احمدی نژاد در کابینه که به نوعی تنزل محسوب می شد، به نوعی ارتقا محسوب می شود چرا که وزرای دیگر که از کابینه برکنار شده اند سمتی بهتر از مشاور دولت یا رییس حمهور نیافته اند اما اینک احمدی نژاد مایل است چنانچه پرویز داوودی، معاون اول خود را به وزارت اقتصاد ببرد، پرویز فتاح، وزیر فعلی نیرورا جایگزین او کند. در همین راستا دیروز سایت خبری عصر ایران نوشت: "به دنبال بازدید سرزده احمدی نژاد از وزارت نیرو که عصر روز سه شنبه انجام شد، احمدی نژاد در نشستی با پرویز فتاح به او پیشنهاد کرده است پست معاونت اولی رییس جمهور را بپذیرد."

براساس خبر این سایت خبری، احمدی نژاد در این نشست اظهار داشته در صورتی که فتاح معاون اول رییس جمهور شود، پرویز داوودی به عنوان وزیر پیشنهادی اقتصاد به مجلس معرفی خواهد شد. فتاح در بدو امر با این پیشنهاد موافقت نکرده، اما در ادامه تلویحا پیشنهاد رییس جمهور را پذیرفته است و به این ترتیب احتمالا او جانشین داوودی خواهد شد. همزمان از علی یوسف پور و زرگر به عنوان گزینه های سرپرستی وزارت نیرو یاد می شود. گفته می شوداحمدی نژاد یوسف پور را مد نظر دارد اما فتاح، زرگر را گزینه مناسبی برای جانشینی خود می داند.

 Comments